Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Poczta podziemna” w Bibliotece Publicznej w Prudniku

Do 15 stycznia w Bibliotece Publicznej w Prudniku można zobaczyć wystawę Delegatury IPN w Opolu „Poczta podziemna”. Tematyka wystawy obejmuje znaczki, stemple, koperty oraz kartki pocztowe, związane z działaniami opozycji demokratycznej przed rokiem 1989, ze szczególnym uwzględnieniem lat 80.

Wystawa „Poczta podziemna"

Patrząc dziś na całokształt problematyki podziemnej poczty możemy stwierdzić, że jej funkcjonowanie potwierdzało żywotność społecznego oporu, co najmniej zaś przypominało o jego trwaniu. Nie ma chyba drugiej takiej formy działalności podziemnej, w której skupiałoby się tak szerokie spektrum poglądów społeczeństwa na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości we wszystkich możliwych wymiarach tematycznych. Treści zamieszczane na znaczkach odzwierciedlały emocje społeczne, odnosiły się do bieżących wydarzeń, ośmieszały rządzących, a równocześnie przypominały o ważnych rocznicach i postaciach zasłużonych dla Polski. Prezentowane zbiory stanowią dziś dla nas ważny, chociaż specyficzny i rzadko udostępniany zapis, dokumentujący odmienność zamkniętej już karty w historii naszego kraju.

Z uwagi na cechy obiektów o rozmiarach z reguły bardzo niewielkich, wytworzonych przy użyciu prymitywnych technik drukarskich, pokazanie ich w sposób atrakcyjny dla odbiorców, a przy tym zadowalający także muzealników profesjonalistów, stanowiło prawdziwe wyzwanie. Zgodnie z przyjętymi założeniami część eksponatów jest zatem prezentowana w formie oryginałów, część zaś – bardziej atrakcyjna plastycznie, stanowiąca też komentarz do PRL-owskich realiów – została stosownie powiększona przy użyciu technik fotograficznych. Z uwagi na walory edukacyjne ten fragment wystawy będzie przedstawiany w szkołach. Warto podkreślić, że znaczna część eksponatów pochodzi ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, dotąd nigdzie nie prezentowanych.

do góry