Nawigacja

Aktualności

Audycja „Spór, polemika, dialog: Tradycje niepodległościowe Wrocławia”

Polecamy audycję Radia Wrocław, w której wzięła udział dr Joanna Hytrek-Hryciuk z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa we Wrocławiu.

Temat tradycji niepodległościowych we Wrocławiu jest z jednej strony fascynujący, a z drugiej – nieco skomplikowany, jeśli weźmie się pod uwagę przynależność państwową Wrocławia do 1945 r. Choć w XIX wieku był miastem niemieckim, to jednak pewne grupy Polaków mieszkały tu na stałe, jak np. rzemieślnicy czy drobni przedsiębiorcy.

Inni przyjeżdżali tylko na pewien czas, jak choćby studenci istniejącego we Wrocławiu od 1702 r. Uniwersytetu czy powstałej w 1910 r. Technische Hohschule, czyli poprzedniczki dzisiejszej Politechniki Wrocławskiej. Polonia Wrocławska bardzo mocno przeżywała to, co dzieje się na scenie politycznej, dlatego jej przedstawiciele brali udział we wszystkich zrywach narodowowyzwoleńczych, jak np. powstanie styczniowe. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. wielu Polaków opuściło Wrocław, wyjeżdżając do wolnej Polski. Polonia Wrocławska mocno zmalała, jednak nadal stanowiła zwartą grupę. Sytuacja całkowicie zmieniła się po 1945 r., co jednak nie oznaczało, że w polskim Wrocławiu można było swobodnie świętować niepodległość…

W jakich zrywach narodowowyzwoleńczych brali udział mieszkający w Breslau Polacy? Jak odzyskanie przez Polskę niepodległości świętowała Polonia Wrocławska? Jak – i czy w ogóle – świętowano kolejne rocznice odzyskania niepodległości w okresie powojennym? I jak w ostatnich latach wyglądało radosne świętowanie?

Na te pytania odpowiedzi szukała Kamilla Jasińska, rozmawiając z gośćmi Radia Wrocław, którymi byli: dr Joanna Hytrek-Hryciuk z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Ewa Skrzywanek z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz prof. Jakub Tyszkiewicz z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Audycji można posłuchać na stronie Radia Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/82505/Spor-polemika-dialog-Tradycje-niepodleglosciowe-Wroclawia

do góry