Nawigacja

Aktualności

Harcerze uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – Sobótka, 10 listopada 2018

Sobótka za sprawą harcerzy wyjątkowo uczciła stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Świętowanie zaczęło się już kilka tygodni temu, gdy druhny i druhowie odwiedzili wszystkie szkoły podstawowe gminy i poprowadzili niecodzienne lekcje historii. Był to wstęp do wydarzeń weekendu patriotycznego. W sobotni wieczór 10 listopada mieszkańcy i harcerze zgromadzili się w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej, by wziąć udział w spotkaniu z weteranem Powstania Warszawskiego. Pan Stanisław Wołczaski podzielił się wyjątkowym świadectwem poświecenia dla Ojczyzny i wspomnieniami ze służby w Wydziale Biura Informacji i Propagandy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.

Następnie, w nowo oddanej sali kinowej, odbyła się projekcja filmu „Bitwa Wrocławska” opowiadającego o największej manifestacji stanu wojennego. Niedzielny poranek przywitał świętujących piękną pogodą. W miasteczku harcerskim, które stanęło na rynku miasta, można było złożyć Polsce życzenia na specjalnie przygotowanej do tego tablicy, pomalować twarz w biało-czerwone barwy, poczęstować się ciastem, herbatą albo upiec skautową piankę na ognisku. Po uroczystej mszy i apelu nadszedł czas na grę miejską. 171 uczestników rywalizowało w kategoriach: rodzinnej i dla zastępów harcerskich. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas wieczornego śpiewania pieśni patriotycznych przy blasku płomieni, a zwycięskimi patrolami okazały się: Cieciorki (kat. rodziny) oraz zastęp Dolina z 10 ŚDH „Szlak”. |To był wyjątkowy dzień, wyjątkowa radość i emocje, święto nas wszystkich.

Organizatorem wydarzenia byli harcerze z Wrocławskiego Szczepu Harcerek i Harcerzy „Leśni” i Fundacja Harcerska Leśni. Koordynatorem z ramienia Oddziału IPN we Wrocławiu był Marek Gadowicz.

 

 

do góry