Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Marka Franczaka „Mój ojciec – sierżant Laluś” – Wrocław, 24 września 2018

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej we Wrocławiu wraz z Fundacją Kwartalnika „Wyklęci” zorganizowało spotkanie promocyjne książki Marka Franczaka „Mój ojciec – sierżant Laluś”, które odbyło się 24 września 2018 w Zespole Szkół Salezjańskich we Wrocławiu. Prezentowana publikacja to wywiad-rzeka przeprowadzony z synem ostatniego Żołnierza Wyklętego poległego w boju, sierżanta Józefa Franczaka „Lalusia”.

Gościem wydarzenia był także Kajetan Rajski, redaktor naczelny Kwartalnika "Wyklęci", popularyzator historii Żołnierzy Wyklętych.

sierż. Józef Franczak „Laluś” (1918-1963) – w czerwcu 1939 r. ukończył Podoficerską Szkołę Żandarmerii w Grudziądzu i otrzymał przydział do Równego na Wołyniu. Tam zastał go wybuch wojny. Dostał się do niewoli sowieckiej i został skierowany do obozu. Zbiegł w czasie transportu i zaangażował się w konspirację antyniemiecką w strukturach ZWZ/AK. Dowodził drużyną, plutonem oraz zajmował się szkoleniem wojskowym. W sierpniu 1944 r. został przymusowo wcielony do II Armii ludowego Wojska Polskiego. Zdezerterował widząc, jak komuniści mordują członków konspiracji niepodległościowej. Pod zmienionym nazwiskiem, na krótko osiedlił się na Pomorzu, a następnie zdemaskowany powrócił na Lubelszczyznę. Tu powrócił do aktywnej działalności podziemnej w oddziale Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 1953 r., przez 10 lat samotnie ukrywał się, wspierany przez lokalną społeczność. Zginął w obławie zorganizowanej przez SB i ZOMO, 21.10.1963 r. Jego ciało zbezczeszczono.

fot. dr Stanisław Bogaczewicz

 

do góry