Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z przedstawicielami Polonii austriackiej podczas obchodów 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej – Wiedeń, 8– 9 września 2018

Przedstawicie Oddziału IPN we Wrocławiu wraz z sympatykami idei Rodła z całej Polski udali się do Wiednia, aby uczcić 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej oraz setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Wyprawa, która odbyła się w dniach 7-9 września 2018 roku była także okazją do uczczenia trwającego roku Polaków spod Znaku Rodła, który w grudniu ubiegłego roku uchwalił Senat.

8 września mieliśmy ogromną przyjemność wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” w polskiej ambasadzie w Wiedniu. Był to też doskonały moment do spotkania i rozmowy z austriacką Polonią. Przedstawiciele organizacji polonijnych mówili o prowadzonej działalności, edukacji i inicjatywach związanych z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości. Przekazaliśmy też pakiety edukacyjne na ręce ambasador Jolanty Róży Kozłowskiej, Bartłomieja Rosika, konsula w Wiedniu oraz Hanny Kaczmarczyk, dyrektor Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy polskiej ambasadzie w Wiedniu.

9 września w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu odbyły się uroczystości z okazji 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 35. rocznicy obecności Jana Pawła II na Kahlenbergu. Mszę św. celebrował abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Następnie odbyły się coroczne Polskie Dożynki.

Do Wiednia udała się blisko 50-osobowa ogólnopolska delegacja (przedstawiciele z Łowicza, Słupska, Nysy czy Wrocławia). Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: Barbara Misiewicz, asystent prasowy Oddziału we Wrocławiu i Marek Gadowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

do góry