Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z dyrektorem Muzeum Gross-Rosen – Rogoźnica, 31 lipca 2018

31 lipca 2018 roku dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu oraz dr Tomasz Borkowski, naczelnik Wydziału Poszukiwań spotkali się dyrektorem Muzeum Gross-Rosen Januszem Barszczem. Celem wizyty na terenie byłego niemieckiego obozu Gross-Rosen było zaplanowanie przyszłych prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

„Wspólnie w oparciu o posiadaną wiedzę sprawdzimy miejsca, gdzie mogą ewentualnie znajdować się jeszcze miejsca pochówków więźniów, którzy zmarli w ostatnich miesiącach przed zakończeniem wojny. Chcemy mieć pewność, że na terenie Gross-Rosen, wszystko co było do odkrycia zostało odkryte”- powiedziała dr Pawlak-Weiss. Wcześniej, w ramach śledztwa prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu, odnaleziono w zbiorowej mogile szczątki 92 osób. Odkrycie tego miejsca było możliwe dzięki relacji byłego więźnia obozu Gross-Rosen pochodzenia belgijskiego, sprawującego funkcję lekarza obozowego. Muzeum otrzymało tę relację od pracownika departamentu ofiar II wojny światowej w Brukseli. Mężczyzna, którego relacja posłużyła do odnalezienia mogiły, trafił do Gross-Rosen w październiku 1944 r. wraz z grupą tysiąca Belgów ze Strzelec Opolskich. Byli to Belgowie aresztowani przez gestapo w Belgii w ramach akcji "Noc i mgła".

Obóz powstał w 1940 r. na terenie ówczesnej Rzeszy Niemieckiej w miejscowości Gross-Rosen, obecnie noszącej nazwę Rogoźnica, oddalonej 60 km od Wrocławia. W 1944 r. nastąpiła rozbudowa obozu Gross-Rosen, powstały liczne filie, których liczbę szacuje się na ok. 100. Zlokalizowane były na terenie obecnego Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej.
Całkowita ewakuacja obozu nastąpiła w początkach 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu. Miała ona tragiczny przebieg, bowiem z zimna, głodu, wycieńczenia oraz w egzekucjach zginęło tysiące więźniów. W obozie macierzystym i jego filiach więziono łącznie 125 tys. więźniów, głównie Polaków, Rosjan i Żydów. Pozbawiono w nim życia około 40 tys. osób.

Komunikaty związane z pracami na terenie byłego niemieckiego obozu Gross–Rosen:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/41555,IPN-wszczal-sledztwo-w-sprawie-zbrodni-popelnionych-w-niemieckim-obozie-Gross-Ro.html

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/41621,W-Rogoznicy-odnaleziono-szczatki-ofiar-niemieckiego-obozu-Gross-Rosen.html

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/42369,Prace-archeologiczne-w-Gross-Rosen-Rogoznica-1930-pazdziernika-2017.html

https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/49531,Prace-archeologiczne-w-Gross-Rosen-Rogoznica-315-kwietnia-2018.html

do góry