Nawigacja

Aktualności

75. rocznica zagłady wsi Czeski Malin na Wołyniu – Novy Malin (Czechy), 21 lipca 2018

21 lipca 2018 roku w Novym Malinie koło Sumperka (Olomucky Kraj,Republika Czeska) odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych przed 75 laty mieszkańców Czeskiego Malina na Wołyniu. Wśród zamordowanych mieszkańców tej wsi oprócz Czechów byli także Polacy i Ukraińcy.

W uroczystościach wział udział Jerzy Rudnicki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu.

13 lipca 1943 roku do wsi wkroczył oddział żołnierzy w niemieckich mundurach i wymordował 370 osób, w tym 161 kobiet i 105 dzieci, zapędzając je do stodół i tam paląc żywcem.  Uratowali się jedynie ci mieszkańcy, którzy udali się do pracy przy transporcie żywności lub przeprowadzaniu bydła oraz ci, którzy udali się na targ do miasta.  Była to druga tak wielka masakra ludności czeskiej po słynnych Lidicach na terenie samych Czech, gdzie w czerwcu 1942 roku Niemcy zamordowali 192 mężczyzn, 60 kobiet oraz 88 dzieci.

Mieszkańcy wołyńskiego Czeskiego Malina w 1943 roku nie mogli czuć się całkiem bezpiecznie słysząc o bandach UPA napadających na polskie wsie i bestialsko mordujących Polaków w imię etnicznej czystki (przecież nie byli Ukraińcami). Mimo to do feralnego 13 lipca 1943 roku jakoś udawało im się przetrwać. Zaopatrywali banderowców w żywność i może to ich chroniło. Prowokacja banderowców w okolicy wsi zadecydowała o dalszym losie jej mieszkańców. Nikt nie spodziewał się tego co stało się 13 lipca.

Po II wojnie światowej ocaleni z zagłady zostali osiedleni przy granicy z Polską w Sudetach i na znak pamięci o swoim pochodzeniu wieś nazwali Novym Malinem a pobliską górę Wołyniem. Dziś w centrum wsi stoi pomnik z wyrytymi nazwiskami zamordowanych w Czeskim Malinie 13 lipca 1943 roku (blisko 30 to Polacy).

do góry