Nawigacja

Aktualności

IV Zjazd Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej „Concordia 2018” – Herdorf-Dermbach, 4–6 maja 2018

Od 4 do 6 maja 2018 roku w Ośrodku Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech „Concordia” w miejscowości Herdorf-Dermbach odbywał się IV Zjazd Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej.

Podczas zjazdu została zaprezentowana wystawa pt. „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”, której towarzyszyły dwa wykłady tematyczne oraz promocja albumu poświęconego Prymasowi A. Hlondowi autorstwa Ł. Kobieli, wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Ponadto został przedstawiony wykład poświęcony sprawie walki o niepodległość na Górnym Śląsku, nawiązujący m.in. do roli Kościoła i A. Hlonda w tym procesie. Tematyka poświęcona Kongresowi Berlińskiemu z 1938 roku to jeden z punktów szeroko zakrojonego programu Zjazdu, dlatego też Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę przygotowaną przez Delegaturę IPN w Opolu z okazji 80. rocznicy Kongresu Związku Polaków  w Niemczech pt. „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary”.

Wystawom towarzyszyły wykłady przygotowane przez dr Andrzeja Drogonia, dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu oraz dr Bartosza Kuświka, naczelnika Delegatury IPN w Opolu.

Podczas zjazdu na terenie ośrodka „Concordia“ została odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Relacje w mediach:

http://m.niezalezna.pl/224439-kluczowa-misja-za-granica-kluby-gazety-polskiej-ponownie-zjednoczyly-polonie-zdjecia

 

do góry