Nawigacja

Aktualności

Konkurs „Żołnierze Niezłomni” – Wrocław, 9 marca 2018

9 marca 2018 roku w Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu odbył się konkurs „Żołnierze Niezłomni”. Był on skierowany do studentów cywilnych i wojskowych, przede wszystkim do członków uczelnianych kół naukowych o profilu historycznym. Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który w liście skierowanym do uczestników podkreślił, że wrocławski konkurs wpisuje się w szereg działań będących wyrazem historycznej sprawiedliwości, przywracania czci żołnierzom, którzy zachowali wierność przyrzeczeniu walki o niepodległość ojczyzny. Niezgodę na sowieckie zniewolenie przypłacili ceną własnego życia. Pozbawiani wolności, torturowani, zabijani i wrzucani do bezimiennych mogił mieli pozostać zapomniani. Prezes IPN wyraził też wdzięczność za propagowanie wśród studentów wojskowych i cywilnych pamięci o armii wyklętej przez władze komunistyczne za niezłomną walkę o niepodległość Polski.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Blisko 50 uczestników z całej Polski zmierzyło się z częścią pisemną. Do finału zakwalifikowało się 10 osób, które odpowiadały na pytania przygotowane przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej: dr Stanisława A. Bogaczewicza i dr Tomasza Gałwiaczka. Największą wiedzą o Niezłomnych Bohaterach wykazali się Karol Spychała, Tomasz Lada i Paweł Kaczmarski.

Nagrody pieniężne oraz książkowe laureatom wręczyła dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu oraz gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, rektor AWL we Wrocławiu


do góry