Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Promocja gry „Miś Wojtek” – Wrocław, 13 lutego 2018

13 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 63 we Wrocławiu odbyła się uroczysta inauguracja gry „Miś Wojtek”. Autorkami planszówki są wrocławianki Aleksandra i Magdalena Gąsiorek. W spotkaniu wzięła udział dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu oraz pracownicy Biura Edukacji Narodowej w Warszawie: Anna Klimowicz, Karol Madaj i Łukasz Pogoda.

Uczniowski projekt został opracowany na konkurs w ramach organizowanych we Wrocławiu Radosnych Obchodów Święta Niepodległości i trafił do IPN dzięki uprzejmości koordynatora konkursu, Ewy Skrzywanek, doradcy metodycznego Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W oparciu o niego Karol Madaj, twórca gier „Kolejka”, „303: Bitwa o Brytanię” i „ZnajZnak” opracował najnowszą grę Instytutu.

Jak powstała gra….

W 2015 roku w ramach Radosnych Obchodów Niepodległości we Wrocławiu został ogłoszony konkurs na historyczne gry planszowe. Uczniowie wrocławskich szkół nadesłali wspaniałe prace poświęcone niemal wszystkim okresom historycznym Polski.  Jedna z gier dotyczyła okresu II wojny światowej i niezwykłych przygód niedźwiadka Wojtka, który przebył szlak bojowy z armią generała Andersa, z Iranu do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie przewieziony do wielkiej Brytanii  został umieszczony w  ZOO, w Edynburgu. Autorkami gry były siostry Ola i Magda Gąsiorek, uczennice Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu. Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  w 2015 roku zainteresowało grą  Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, który od lat przygotowuje liczne gry planszowe, czego przykładem jest najbardziej popularna w Polsce gra z okresu PRL – Kolejka.

„Wojtek, czyli jak IPN przygarnął misia — pamiętnik projektanta”

„Miś Wojtek” to edukacyjna gra planszowa dla 2–5 graczy w wieku od 6 lat; przeciętny czas rozgrywki to ok. 30 min.

Odwołujący się do realiów II wojny światowej „Miś Wojtek” ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki i ich długą wędrówkę z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt i Włochy aż do Szkocji. Gra rozpoczyna się we wrześniu 1939 r., kiedy Polskę zaatakowały Niemcy i Związek Sowiecki. Z ziem okupowanych przez ZSRS tysiące polskich rodzin wywieziono wówczas pociągami w głąb Rosji.

W 1941 r. Niemcy nieoczekiwanie napadły na Związek Sowiecki. Wtedy Józef Stalin wyraził zgodę, aby z wywiezionych i osadzonych w obozach pracy Polaków utworzyć polskie wojsko. Po pogorszeniu się stosunków polsko-sowieckich w marcu 1942 r. polscy żołnierze i cywile pod wodzą gen. Władysława Andersa opuścili ZSRS, aby wesprzeć siły brytyjskie w walce z Niemcami.

W drodze do Iranu wyniszczeni i wygłodzeni uciekinierzy ze Związku Sowieckiego kupili od przygodnie napotkanego chłopca małego niedźwiadka. Nadali mu imię Wojtek i wcielili do polskiej armii. Wojtek przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy. Dzielił ich dole i niedole, radości i smutki, dając im wiele okazji do uśmiechu i pomagając w potrzebie. Pilnował wyposażenia, a w czasie słynnej bitwy o Monte Cassino donosił żołnierzom amunicję.

W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia, Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża.

Relacje w mediach:

https://wroclaw.gosc.pl/doc/4506699.Uczennice-z-Wroclawia-stworzyly-gre-o-Misiu-Wojtku

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/75008/Premiera-najnowszej-gry-planszowej-wydanej-przez-Instytut-Pamieci-Narodowej

http://www.radiorodzina.pl/18374,uczennice-z-wrocawia-wymysliy-edukacyjna-gre-planszowa/

https://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/gra-historyczna-mis-wojtek-polska-i-swiat,815820.html

https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,mis-wojtek-pomoze-w-nauce-historii-planszowke-o-czworonoznym-zolnierzu-wymyslily-wroclawianki-zdjecia,wia5-3277-39067.html

https://www.wroclaw.pl/wroclawianki-wymyslily-gre-historyczna-o-misiu-wojtku

http://gpcodziennie.pl/81292-mis-wojtek-w-grze-planszowej.html

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-02-13/mis-wojtek-uczennice-wymyslily-a-ipn-wydal-gre-o-niedzwiedziu-zolnierzy-gen-andersa/

http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/mlode-wroclawianki-wymyslily-gre-planszowa-o-misiu-wojtku-z-armii-andersa-wydal-ja-ipn,12930744/

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,23018468,uczennice-z-wroclawia-autorkami-historycznej-gry-planszowej.html

https://wroclaw.tvp.pl/35995271/gra-edukacyjna-z-niedzwiedziem-wojtkiem-w-roli-glownej

https://wroclaw.tvp.pl/35996280/13022018-1830  (od 11min 44s)

http://www.echo24.tv/artykul/slynny-mis-wojtek-bohaterem-wroclawskiej-gry-7587

do góry