Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Uroczystości upamiętniające ofiary Marszu Śmierci – Baborów, 3 lutego 2018

3 lutego 2018 roku w Baborowie odsłonięto tablicę upamiętniającą więźniów byłego niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, które zostały zamęczone i zamordowane podczas Marszu Śmierci w 1945 r. W uroczystości wziął udział prof. Krzysztof Kawalec, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu oraz Naczelnik Delegatury IPN w Opolu dr Bartosz Kuświk.

Tablica upamiętniająca uczestników Marszu Śmierci z 1945 r. została wmurowana w ścianę dawnego ratusza w Baborowie - jednej z miejscowości regionu, przez którą w styczniu 1945 r. strażnicy niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz-Birkenau w nieludzkich warunkach gnali tysiące więźniów w głąb Niemiec.

Według historyków z kilkunastu tysięcy uczestników Marszu, którzy przeszli przez obecne województwo opolskie, około 1 tys. zmarło z wycieńczenia lub zostało zamordowanych.

W ubiegłym roku tablicę upamiętniającą ofiary hitlerowskiego Marszu Śmierci odsłonięto w Kałkowie.

Marsze Śmierci były organizowane przez władze niemieckich obozów zagłady i obozów pracy pod koniec II wojny światowej. Z obozów wyszło kilkadziesiąt tysięcy więźniów, którzy pod eskortą, w nieludzkich warunkach musieli maszerować w głąb Niemiec, by tam pracować na rzecz niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Największy marsz wyszedł w 17 stycznia 1945 r. z obozu Auschwitz-Birkenau. W jego trakcie zginęło lub zostało zamordowanych kilkanaście tysięcy więźniów.

(PAP)/ fot. Marcin Żukowski (Opolski Urząd Wojewódzki)

Relacja w TVP 3 Opole:

https://opole.tvp.pl/35876110/w-baborowie-upamietniono-jencow-uczestniczacych-w-marszach-smierci

do góry