Nawigacja

Aktualności

Akcja symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych pochowanych na terenie Dolnego Śląska

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu prof. Krzysztof Kawalec ogłaszają akcję symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych pochowanych na terenie Dolnego Śląska

Projekt będzie rozłożony na lata 2018 – 2021. Groby zostaną oznaczone specjalnym insygnium.

„W pierwszej kolejności chcemy uhonorować bohaterów walk związanych z przypadającą na przyszły rok wyjątkową datą. Będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niestety coraz częściej pojawiają się informacje o likwidacji grobów i okazuje się, że są tam pochowane osoby istotne dla historii państwa i narodu. Musimy zatrzymać ten proces” – mówi Wojewoda Dolnośląski.

W listopadzie 2018 roku oznakowane zostaną miejsca pochówku uczestników walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, w tym m.in. Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich czy uczestników wojny polsko – bolszewickiej.

„To cenna inicjatywa, w którą włączamy się z pełnym przekonaniem. Jest ona przecież spójna z zadaniami Instytutu w zakresie upamiętniania. Jasnym jest konieczność opieki nad mogiłami osób zaangażowanych w ważne wydarzenie polskiej historii. Konieczny jest wyraźny przekaz w kierunku młodych ludzi i następnych pokoleń” - mówi Wojciech Trębacz z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.

Organizatorzy akcji w kolejnych latach zamierzają uhonorować groby kolejnych bohaterów pochowanych na Dolnym Śląsku: żołnierzy Września’39, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 r. Merytoryczne wsparcie, obecnej akcji, jak i przyszłym inicjatywom zapewni Instytut Pamięci Narodowej.

Wojewoda Dolnośląski i dyrektor IPN we Wrocławiu apelują do mieszkańców Dolnego Śląska o zgłaszanie osób (miejsc ich pochówku), które kwalifikują się do oznakowania. Informacje i ewentualne dokumenty potwierdzające udział zmarłych w wydarzeniach historycznych należy wysłać na adres mailowy ocalamy@duw.pl lub drogą pocztową na adres Dolnośląski Urząd Wojewódzki ul. Powstańców Warszawy 1, 50 – 153 Wrocław z dopiskiem Biuro Wojewody. Z ramienia Wojewody akcją będzie się zajmował doradca Damian Mrozek, nr telefonu 71 340 65 65.

Relacje w mediach:

http://www.echo24.tv/artykul/uhonoruja-groby-zolnierzy-6125

http://wroclaw.tvp.pl/34621434/ocalic-groby-powstancow

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/71875/Akcja-symbolicznego-znakowania-grobow-bohaterow-walk-powstanczych-i-wyzwolenczych

http://wroclaw.gosc.pl/doc/4283899.Ocalmy-groby-bohaterow

http://www.radiomaryja.pl/informacje/dolnoslaskie-groby-bohaterow-narodowych-wojennych-zostana-oznaczone/

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22583676,wojewoda-i-ipn-chca-znalezc-groby-legionistow-i-powstancow.html

 

do góry