Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie rzeźby Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr VII – Wrocław, 20 października 2017

20 października 2017 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr VII we Wrocławiu. Wydarzenie poprzedziła akademia z okazji 50-lecia szkoły, w której wzieli udział kombatanci, Dolnoślaski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia Jarosław Delewski, nauczyciele i absolwenci szkoły.

Upamiętnienie postaci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety, żołnierza Powstania Warszawskiego jest inicjatywą jednoznacznie wynikającą z przynależności szkoły do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej i co za tym idzie ze współpracy i opieki merytorycznej ze strony Instytutu Pamięci Narodowej, zaznaczył w wystąpieniu Wojciech Trębacz. Głównym fundatorem rzeźby był Oddział IPN we Wrocławiu a koordynatorami działań pracownicy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Rzeźba przedstawia naturalnej wielkości postać Krzysztofa K. Baczyńskiego siedzącego na fragmencie muru z obrazem powstańczej Warszawy w tle. W założeniach inicjatorów upamiętnienia ma to to być początek „Ścieżki pamięci” na terenie i wokół wrocławskiego liceum. Projektowi przyświecają słowa Tadeusza Kotarbińskiego: Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości.

do góry