Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Rozstrzelane miasta. Poznań – Budapeszt 1956” – Legnica, 29 września–31 grudnia 2017

Wystawa „Rozstrzelane miasta. Poznań – Budapeszt 1956” prezentuje tragiczne doświadczenia obu miast, które w 1956 r. przeciwstawiły się narzuconemu przez Moskwę systemowi komunistycznemu. Poprzez przypomnienie przebiegu zdarzeń sprzed 57 lat wystawa daje Polakom i Węgrom szanse na lepsze poznanie naszej wspólnej historii. Ponadto, dzięki zaprezentowaniu fotografii licznych miejsc pamięci wpisanych w krajobraz obu miast, uświadamia, jak bardzo wydarzenie sprzed półwiecza są obecne w zbiorowej świadomości obu narodów.

Na wystawę składają się plansze zaprezentowane w języku polskim, węgierskim i angielskim, przedstawiające zdjęcia z wydarzeń 1956 r. oraz zdjęcia współczesne miejsc pamięci znajdujących się w obu miastach i poza granicami Polski i Węgier.

Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 23 marca 2011 r. w Polsce, w ramach VI Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Poznań 2011, w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, mieszczącego się w budynku Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. W uroczystościach udział wzięli i patronatem honorowym objęli je Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Pál Schmidt, Prezydent Republiki Węgierskiej.

Wystawa na Węgrzech cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem węgierskiej społeczności. Według informacji Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie, zaprezentowano wystawę m.in. w głównej auli gmachu węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla akredytowanego na Węgrzech korpusu dyplomatycznego, w gmachu Parlamentu, w budynku budapeszteńskiej Biblioteki Publicznej im. Szabó Ervin (wg relacji jej dyrektora wystawę obejrzało kilkanaście tysięcy zwiedzających, głównie młodzież), na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie, w filii budapeszteńskiego muzeum „Dom Terroru” w Hódmezővásárhely, w Miszkolcu, gdzie prezentacja ekspozycji połączona została z odsłonięciem odnowionego pomnika Romka Strzałkowskiego, w Veszprém, w Eger.

Wystawa była eksponowana m.in. w Pałacu Europy, siedzibie Rady Europy w Strasburgu, podczas Europejskiego Szczytu Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej. Wystawę zwiedzali wspólnie marszałkowie Sejmu i Senatu RP, ambasador RP przy RE w Strasburgu wraz z marszałkami z Węgier, Czech i Słowacji.


Miejsce: Legnica, Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 3
Termin: 29 września–31 grudnia 2017 r.

do góry