Nawigacja

Aktualności

Ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Wałbrzych, 2 września 2017

2 września 2017 roku o godz. 16.00 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Lista osób odznaczonych:

1.   Andrzej Bogusław Bryk
2.   Idzi Gagatek
3.   Bogusław Marian Girin
4.   Eugeniusz Kołczykiewicz
5.   Marek Krówka
6.   Aleksandra Makowska-Prochera
7.   Ryszarda Pakowska
8.   Stefan Skaskiewicz
9.   Tadeusz Trziszka
10.  Jan Zgłobicki
11.  Jan Zięba

Stefan Skaskiewicz ze względów zdrowotnych otrzymał odznaczenie w domu.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk podczas swojego przemówienia podziękował wszystkim odznaczonym oraz ich rodzinom za walkę o niepodległość, przywiązanie do wartości oraz dawanie świadectwa patriotyzmu.

– Państwo spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny. Dziś spotykamy się w Wałbrzychu, by podziękować za Państwa służbę i narażanie życia i zdrowia w walce o wolność. Jesteście naszymi Bohaterami – podkreślił zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W imieniu odznaczonych głos zabrała Aleksandra Makowska Prochera, która zaznaczyła, że największym marzeniem odznaczonych jest zachowanie pamięci o ludziach Solidarności. – Dla nas Solidarność to nasz sztandar, pragniemy by wśród młodego pokolenia Polaków idea Solidarności przetrwała.

Laudacją od Związku Solidarności Polskich Kombatantów zostali wyróżnieni pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, prof. Krzysztof Kawalec, dr Katarzyna Pawlak-Weiss oraz dr Bartosz Kruk. Laudację odczytał Marek Krówka.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry