Nawigacja

Aktualności

Akcja „Napisz list do Powstańca”

  • Akcja „Napisz list do Powstańca”
    Akcja „Napisz list do Powstańca”

Stowarzyszenie „Inicjatywa Historyczna” we współpracy z Wrocławskim Środowiskiem Powstańców Warszawskich podjęło się realizacji projektu: „Napisz list do Powstańca”.  Akcja każdego roku jest wspierana przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu: Sylwię Krzyżanowska i Wojciecha Trębacza, działających również w imieniu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.   

Co roku coraz mniejsza liczba bohaterów Powstania Warszawskiego może spotykać się podczas obchodów rocznicowych. Wielu z nich wymaga stałej opieki w ramach wolontariatu, który jest realizowany przez cały rok. 1 sierpnia przedstawiciele różnych grup zawodowych, wiekowych i społecznych odwiedzili tych Powstańców Warszawskich, którzy wyrazili na to zgodę, z listami od siebie i innych osób, piszących za co dziękują i czym jest dla nich Powstanie Warszawskie.

W akcji wzięli udział przedstawiciele: Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Skauci Europy, Stowarzyszenie Odra-Niemen, stali wolontariusze współpracujący z ŚZŻAK i Inicjatywą Historyczną.  Na terenie Wrocławia listy były doręczane tylko osobiście – podczas osobistych spotkań i odwiedzin 1 sierpnia. Wolontariusze zapewnili także pomoc w transporcie osób, które uczestniczyły w corocznej Mszy św. w kościele garnizonowym. Instytut Pamięci Narodowej wspiera projekt również poprzez ufundowanie drobnego podarunku w postaci kwiatów wręczanych Powstańcom w czasie wizyt domowych i podczas wrocławskich uroczystości.

do góry