Nawigacja

Aktualności

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Wrocław, 1 sierpnia 2017

Prof. Krzysztof Kawalec, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wziął udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy Dolnego Śląska. Uroczystość pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej uświetniły przemówienia m.in. Stanisława Wołczaskiego, powstańca warszawskiego.

Wydarzenie zgromadziło wielu przedstawicieli środowisk kombatanckich, w tym powstańców warszawskich, samorządowców, przedstawicieli instytucji państwowych oraz mieszkańców Wrocławia. Podczas godziny „W” przy dźwiękach syren zebrani oddali hołd bohaterskiej postawie powstańców. Po apelu pamięci i salwie honorowej uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Rotmistrza Pileckiego.

Uroczystości zakończyła Msza św. w kościele garnizonowym p.w. św. Elżbiety w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego.

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

do góry