Nawigacja

Aktualności

Dolnoślązacy zaangażowani w prace na „Łączce”

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wraz z wolontariuszami od 18 kwietnia 2017 roku prowadzili na warszawskiej „Łączce” prace poszukiwacze ofiar komunistycznego terroru w miejscach, w których w latach 80. powstały groby zasłużonych dla władzy ludowej. Prowadzone prace miały na celu odnalezienie szczątków więźniów, których w poprzednich etapach poszukiwań realizowanych tutaj od 2012 r. jeszcze nie odnaleziono. Poza odnalezieniem szczątków specjalistom IPN udało się precyzyjnie określić granice dawnego pola więziennego. Prace na „Łączce” zakończyły się 7 lipca.
Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej zaznacza, że w pracach poszukiwawczych bardzo przydało się doświadczenie zdobyte we Wrocławiu. „Mamy to szczęście, że w minionych latach nabywaliśmy doświadczeń, pracując w różnych miejscach w Polsce, także na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu w poszukiwaniu miejsc, gdzie komuniści ukryli szczątki ofiar. Wśród osób pracujących na warszawskiej Łączce jest wiele osób, które pochodzą z Wrocławia i Dolnego Śląska. Spore grono wolontariuszy, to także reprezentanci tego regionu.  Od wielu lat współpracujemy także z wrocławskim Zakładem Medycyny Sądowej – zaznaczył dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji.
Praca w tym miejscu to ogromne przeżycie zarówno emocjonalne jak i duchowe – zgodnie podkreślają wolontariusze ze Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów:
Pracowałem ze wspaniałymi ludźmi, starszymi i młodszymi, z całej Polski ale i z Australii czy Holandii, zaznacza Damian Wittchen, ze Stowarzyszenia Inicjatywa Historyczna.
Pełna relacja:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1383440671743432&id=335795939841249
Przez cały czerwiec przedstawiciele Stowarzyszenia Odra Niemen pracowali jako wolontariusze szukając szczątków Żołnierzy Wyklętych. Oto zapis tych wzruszających chwil:
http://www.odraniemen.org/aktualnosci#id_787
O pracy na Łączce w materiale zrealizowanym przez Radio Nadzieja mówi Iwona Chowańska z Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN we Wrocławiu
do góry