Nawigacja

Aktualności

Porozumienie o współpracy z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy – Wałbrzych, 8 czerwca 2017

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu będzie współpracować z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

Jest to związane z podjęciem śledztwa o sygnaturze Ds. 43/67 w sprawie zbrodni dokonanych przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego na szkodę więźniów obozu koncentracyjnego Gross Rosen i jego filii w latach 1940-1945, tj. o przestępstwo z art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 31.08.1944 o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się na ludności cywilnej i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego (Dz.U.nr 69 poz. 377 z późn. zm.).
Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu prokurator Konrad Bieroń oraz prokurator Katarzyna Książek-Żurowska zwrócili się do dyrektora Muzeum Gross-Rosen Janusza Barszcza o udostępnienie istotnych dla postępowania karnego dokumentów, zwłaszcza posiadanej bazy więźniów obozu, danych załogi oraz danych więźniów funkcyjnych. Pozwoli to na weryfikację kompletności materiału dowodowego zgromadzonego w toku śledztwa Ds.43/67.

Spotkanie rozpoczynające współpracę obu instytucji odbyło się 8 czerwca 2017 roku w Archiwum Muzeum Gross-Rosen w Wałbrzychu. Na dobre efekty tej współpracy oczekuje dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, która podkreśla, że placówki będą współpracować także przy projektach edukacyjnych.

Delegacja wrocławskiego oddziału IPN odwiedziła również teren byłego obozu i historyczny kamieniołom granitu – miejsce pracy i kaźni więźniów.

 

do góry