Nawigacja

Aktualności

Prof. Krzysztof Szwagrzyk podczas Nocy Muzeów – Wrocław, 20 maja 2017

20 maja 2017 roku podczas Nocy Muzeów w siedzibie dolnośląskiej „Solidarności” odbył się wykład prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej opowiedział wrocławianom m.in. o przebiegu prac na „Łączce”.

- Podsumowując dotychczasowe prace mogę powiedzieć, że do tej pory przeszukaliśmy blisko 1/3 terenu, który zamierzamy przebadać do końca czerwca. W czasie tych ostatnich tygodni odnaleźliśmy tutaj bardzo dużo szczątków ludzkich i ich fragmentów. A od dwóch dni mamy taką szczególną sytuację, kiedy odnaleźliśmy fragment jam grobowych, wprawdzie ze zniszczonymi, ale jednak szczątkami ofiar komunizmu - opowiadał prof. Szwagrzyk.

Uczestnicy spotkania byli w szczególny sposób zainteresowani wizytą prezydenta Andrzeja Dudy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prof. Szwagrzyk podkreślił, że wizyta prezydenta była ważna dla pracowników IPN oraz dla wolontariuszy, których wieloletnia praca została doceniona.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował także o kontynuacji prac w Starym Grodkowie (woj. opolskie). W ubiegłym roku ekipa IPN odkryła w tamtejszych lasach, na byłym lotnisku, szczątki 30 mężczyzn i 2 kobiet zamordowanych przez UB we wrześniu 1946 roku.

Spotkanie odbyło się w ramach IV Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim.

do góry