Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów we wrocławskim Oddziale IPN – Wrocław, 20 maja 2017

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu już po raz dziewiąty wziął udział w wydarzeniu kulturalnym jakim jest Noc Muzeów. Wrocławianie i turyści zainteresowani działalnością Instytutu od godz. 18 do 23 mogli odwiedzić pomieszczenia kartoteki oraz jeden z magazynów archiwalnych. Zwiedzanie było połączone z prezentacją skanów wybranych jednostek dokumentacji aktowej, typowych dla zasobu archiwalnego, na przykładzie dokumentów dotyczących byłych lotników PSP Wielkiej Brytanii. Ze względu na obowiązującą w IPN procedurę ochrony zasobu archiwalnego, zwiedzanie odbywało się w kilkunastoosobowych grupach, w odstępach 15–20 minutowych.

Specjalnie na Noc Muzeów została przygotowana wystawa plenerowa „Szachownice nad Europą. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940–1947” przybliżająca losy i dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Archiwalne zdjęcia i dokumenty przedstawiają m.in. sylwetki wybranych pilotów, którzy w okresie powojennym powrócili do kraju i związali swój los z Dolnym Śląskiem. Wielu z nich, wśród których znajdują się kawalerowie orderu Virtuti Militari, z uwagi na swoją służbę w PSP w Wielkiej Brytanii było inwigilowanych przez komunistyczny aparat represji.

Zainteresowaniem uczestników Nocy Muzeów cieszyła się rekonstrukcja naziemnego życia lotników w wykonaniu grupy entuzjastów polskiego lotnictwa z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. Rekonstruktorzy zaprezentowali umundurowanie i wyposażenie PSP na Zachodzie oraz różnego rodzaju pamiątki lotnicze z okresu II wojny światowej. Jedną z największych atrakcji był „loty” na profesjonalnym symulatorze myśliwca F-16. Najmłodsi zwiedzający chętnie brali udział w konkursie historycznym oraz grali w edukacyjne gry IPN: „303. Bitwa o Wielką Brytanię” (wersja XXL), „111. Alarm dla Warszawy”, „7. W obronie Lwowa”.

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów działał specjalny punkt informacyjny, w którym pracownicy przyjmowali wnioski o udostępnienie dokumentów od zainteresowanych osób.

do góry