Nawigacja

Aktualności

„Żołnierz Niezłomny Kościoła” – premiera filmu o losach abp. Baraniaka – Wrocław, 14 maja 2017

  • „Żołnierz Niezłomny Kościoła” – premiera filmu o losach abp. Baraniaka
    „Żołnierz Niezłomny Kościoła” – premiera filmu o losach abp. Baraniaka

14 maja 2017 roku o godzinie 13.30 w sali nr 4 przy parafii św. Augustyna we Wrocławiu (ul. Sudecka 90) odbędzie się pokaz filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła”.

Pełnometrażowy dokument w reżyserii Jolanty Hajdasz to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia abp. Antoniego Baraniaka – m.in. z siostrami elżbietankami pracującymi w Pałacu Arcybiskupim za jego czasów czy dr Małgorzatą Kuleszą-Kiczką z Warszawy, która opiekowała się w 1977 r. umierającym metropolitą poznańskim. W filmie swoje świadectwo o nim dają też abp Marek Jędraszewski, który w 2009 r., pierwszy opublikował materiały z archiwów IPN na temat prześladowania abp. Baraniaka, kard. Zenona Grocholewskiego i kard. Stanisława Dziwisza, o. Jerzego Tomzińskiego i innych duchownych.

Zdjęcia do filmu powstały w Poznaniu, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, na Jasnej Górze, w Oświęcimiu, Krakowie oraz w Rzymie, gdzie studiował przyszły metropolita poznański. Hajdasz z kamerą była również w Budapeszcie, gdzie szukała informacji o losach prymasa Josefa Mindszenty’ego, oraz w Pradze, by poznać historię prymasa Josefa Berana.

Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, a po wojnie – prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. We wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany. Rok po odzyskaniu wolności został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 roku zorganizował w Poznaniu obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Abp Baraniak zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.

Autorką filmu o abp. Antonim Baraniaku jest Jolanta Hajdasz, dziennikarka i medioznawca, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Z dziennikarstwem związana od 1989 r. Pracowała m.in. w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, w Polskim Radiu, TVP oraz w TVN, była dyrektorem Poznańskiego Oddziału TVP i zastępcą redaktora naczelnego "Przewodnika Katolickiego".

Jest autorką pierwszej w Polsce monografii naukowej o RWE (2006). Laureatka m.in. Nagrody Głównej Wolności Słowa SDP (2012, 2016) i Nagrody Głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks (2013, 2017). Autorka książek i filmów o prześladowaniu przez komunistów abp. Baraniaka pt. "Zapomniane męczeństwo" (premiera 2012) i "Żołnierz Niezłomny Kościoła" (premiera 2016).

(KAI/KEP)

do góry