Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Obchody 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej – Wrocław, 8 maja 2017

Apel poległych, salwa honorowa, przemówienia oraz złożenie wieńców pod pomnikiem towarzyszyły wrocławskim uroczystościom upamiętniającym 72. rocznicę kapitulacji Niemiec i zakończenia działań zbrojnych w Europie podczas II wojny światowej. Uroczyste obchody odbyły się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu, który został utworzony w latach 1968-1970. Znajduje się na nim blisko 600 honorowych mogił Polaków poległych w czasie II wojny światowej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, zmarłych w obozach jenieckich, koncentracyjnych i podczas robót przymusowych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Sylwia Krzyżanowska i Wojciech Trębacz.


72 lata temu nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Alianci nadal jednak toczyli walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była końcem II wojny światowej. Istnieją dwie oficjalne daty kapitulacji III Rzeszy - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego. U podstaw propagandowego sporu w tej sprawie tkwi odmienna interpretacja ostatnich aktów prawnych III Rzeszy, podejmowanych przez jej kierownictwo państwowo-wojskowe z admirałem Karlem Doenitzem na czele.

Według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej "Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami", pod redakcją prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty, w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich

do góry