Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wrocławianie uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej pw. Św. Elżbiety rozpoczęły się wrocławskie obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej. W uroczystym apelu pod Pomnikiem Ofiar Katynia w parku im. Juliusza Słowackiego przy ul. Jana Ewangelisty Purkiniego uczestniczyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich, służb mundurowych, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor wrocławskiego oddziału IPN prof. Krzysztof Kawalec.

– To była precyzyjnie zaplanowana i przeprowadzona operacja, której celem było zniszczenie narodu polskiego. Rosjanie wiedzieli, kogo chcą zamordować, dlatego ich ofiarami padli przedstawiciele wojska, inteligencji, aparatu państwowego. Kalkulowali, że w ten sposób uda się zniszczyć naród polski, zaznaczył w przemówieniu Jacek Libicki, prezes Rady Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, który w sposób szczególny podziękował młodzieży za tak liczny udział w uroczystościach upamiętniających zbrodnię sprzed 77 lat.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Katynia.

3 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło wywóz polskich oficerów z obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach z obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Był to początek zbrodni katyńskiej, w której sowieci wymordowali blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.

do góry