Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Koncert i wykład „Sen o białych niedźwiedziach, czyli porwanie 16” – Wrocław, 29 marca 2017

W dniu 29 marca 2017 roku w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory z Historią”. Wrocławianie usłyszeli koncert i wykład dr. hab. Jacka Kowalskiego pn. „Sen o białych niedźwiedziach czyli porwanie 16”. Prelegent opowiedział uczestnikom wydarzenia historię swojego dziadka, Stanisława Michałowskiego, sądzonego w słynnym procesie szesnastu przed sądem w Moskwie.

- „Mój dziadek zaczął obszerniej opowiadać o sobie dopiero w wieku podeszłym, dzięki temu zdołałem go zapamiętać i świadomie pokochać, ja, chłopiec młodszy od niego o ponad 60 lat. Siadaliśmy często w dużym pokoju kórnickiego domku i opowiadał mi o swojej  wiceprezydenturze w Grudziądzu, o konspiracji, o powstaniu warszawskim, o moskiewskim procesie” – wspominał Kowalski. To dziadek jako pierwszy uczył mnie dziejów najnowszych, opowiadał o porwaniu szesnastu i moskiewskim procesie. Pokazywał dokumenty, które dotąd przechowuję w rodzinnym archiwum. Było to w czasach, gdy krajowe publikacje milczały na ten temat jak grób – dodaje Jacek Kowalski. Podczas spotkania nie zabrakło też wspólnego śpiewania przy akompaniamencie gitary.


27 marca 1945 roku NKWD podstępnie aresztowało 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Pod pretekstem rozmów o przyszłości Polski zaproszono ich do willi w Pruszkowie, gdzie zostali ujęci, a następnie wywiezieni do Moskwy i postawieni przed sądem w tzw. procesie szesnastu. Wśród aresztowanych znaleźli się m.in.: Jan Stanisław Jankowski, Delegat Rządu RP na Kraj, gen. Leopold Okulicki, ostatni dowódca AK i Kazimierz Pużak, przewodniczący Rady Jedności Narodowej.

 

 


„Wieczory z Historią” to organizowane raz w miesiącu wykłady otwarte. Miejscem spotkań jest stylowe wnętrze Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, przy placu Tadeusza Kościuszki 10. Klub zajmuje się propagowaniem muzyki dawnej i współczesnej oraz upowszechnianiem literatury. Organizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu wykłady odbywają się raz w miesiącu, zwykle o godz. 18.00.

do góry