Nawigacja

Aktualności

Opole pamięta o Niezłomnych Bohaterach

Msza święta, apel pamięci, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” oraz test wiedzy o Niezłomnych Bohaterach – to wszystko odbyło się w Opolu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca w uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, wojewoda opolski, przedstawiciele władz lokalnych oraz dyrektor wrocławskiego oddziału IPN prof. Krzysztof Kawalec, który przypomniał uczestnikom wydarzenia jak ważna jest pamięć o Niezłomnych Bohaterach.

W panteonie polskich bohaterów, ludzi zasłużonych dla naszej niepodległości przez lata nie było miejsca dla tych, którzy nie pogodzili się z powojennym ładem i przeciwstawili się komunistycznemu terrorowi. Ówczesne władze usiłowały wymazać ich z kart historii. Dziś wolna Polska oddaje cześć niezłomnym Żołnierzom Wyklętym. Walczący przeciwko hitlerowskiemu i stalinowskiemu reżimowi stali się symbolem i legendą. Ich postawa pełna godności i wierności ideałom jest lekcją dla nas wszystkich. Lekcją o tym, że są wartości, w obronie których nie można ustąpić - napisała premier RP Beata Szydło w liście, który odczytał podczas uroczystości Adrian Czubak, wojewoda opolski.

W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu do 10 marca prezentowana będzie wystawa "Skazani przez władzę ludową 1944-1954".

do góry