Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Ogólnopolska konferencja „Edukacja w miejscach pamięci. Przestrzeń uświadomiona i doświadczona” – Wrocław, 16 września 2016

16 września we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna poświęcona edukacji w miejscach pamięci. Organizatorzy – Instytut Pamięci Narodowej oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – zaprosili do udziału nauczycieli, edukatorów oraz pracowników instytucji oświatowych i muzealnych. Konferencja miała na celu zarówno wymianę doświadczeń, jak i refleksję nad rolą miejsc pamięci w procesie nauczania. W programie konferencji znalazły się wystąpienia przedstawicieli muzeów i placówek takich jak Państwowe Muzeum na Majdanku, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Powstania Poznańskiego, Fundacja Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także wystąpienia Prezesa IPN dr Jarosława Szarka (odczytane przez dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu - prof. K. Kawalca) oraz pracowników Instytutu, zaangażowanych w projekty związane z miejscami zbrodni i represji komunistycznych.

W ramach konferencji - 17 września - odbyła się również wizyta w Centrum Historii Zajezdnia oraz na Cmentarzu Osobowickim. Historię kwater ofiar terroru komunistycznego uczestnikom konferencji przedstawił Wojciech Trębacz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu.

do góry