Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Otwarcie wystawy „1956: Polska – Węgry. Historia – pamięć” – Wrocław, 12 lipca 2016

12 lipca br. o godz. 12.00 na placu przed kościołem garnizonowym pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „1956: Polska – Węgry. Historia – pamięć”. W uroczystości wzięli udział m.in.: Dolnośląski Kurator Oświaty - Roman Kowalczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego - Jarosław Broda oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego - Paweł Aszkiełowicz.

Wystawa jest jednym z elementów wspólnych działań Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, realizowanych w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech. Główny przekaz działań podporządkowany jest idei walki o wolność i prawdę oraz solidarności między narodem polskim i węgierskim, niezależnej od dekretowanej odgórnie przyjaźni. Celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie jest akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 roku. Działania te odbywają się pod wspólnym hasłem „1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy”.

Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia – pamięć” została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech).

W drugiej połowie 2016 r. wystawę będzie można oglądać w ponad 20 miastach w Polsce.

 

 • Zaproszenie
  Zaproszenie
 • Wystawa we Wrocławiu
  Wystawa we Wrocławiu
 • Wystawa we Wrocławiu
  Wystawa we Wrocławiu
 • Dr Bartosz Kuświk (IPN) otwiera wystawę
  Dr Bartosz Kuświk (IPN) otwiera wystawę
 • Dr Bartosz Kuświk (IPN) oraz Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty
  Dr Bartosz Kuświk (IPN) oraz Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty
 • Wystawa we Wrocławiu
  Wystawa we Wrocławiu
 • Wystawa we Wrocławiu
  Wystawa we Wrocławiu
 • Wystawa we Wrocławiu
  Wystawa we Wrocławiu
do góry