Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Wrocław, 25 kwietnia 2016

25 kwietnia  2016 r. w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1) odbyła się uroczystość wręczeniaodznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej PolskiejAndrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr ŁukaszKamiński.

Prezes IPN, dr Łukasz Kamiński podkreślił, że Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie wzorowane na ustanowiony w latach 30. XX wieku Krzyżu Niepodległości II RP.

„Wasza walka z systemem komunistycznym była kontynuacją wielkiej walki o wolność, którą toczyła się w Polsce od wielu pokoleń” – zaznaczył Prezes IPN. „Dlatego możecie stawać w tym samym szeregu, co odznaczeni Krzyżem Niepodległości. Walczyliście o dwie podstawowe wartości – wolność i solidarność, ale też wasza walka toczyła się o takie wartości jak prawda, sprawiedliwość, dobro człowieka i dobro wspólne. Dzięki waszej postawie możemy przypominać o tych ważnych wartościach kolejnym pokoleniom. Dziękuję wam za to”.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, konsulatów honorowych, a także liczna reprezentacja stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Nie zabrakło również harcerzy, dziennikarzy, a przede wszystkim – rodzin odznaczonych.

Wydarzenie uświetnił występ bardzo zdolnej młodziutkiej skrzypaczki – Mileny Pioruńskiej, stypendystki Prezydenta Wrocławia.

Lista odznaczonych osób:

LidiaStanisława Dębska
ElżbietaGajda - Bardon         
DariuszGustab
KrzysztofStanisław Kawalec
RyszardKondracki
JanKosowski
JanKunigowski
AdamKwas
AdamMaciąg
ZbigniewMackiewicz
DanutaMyśliwiec
Ks.Czesław Nowak
MarianOziewicz
EdwardPapenfus
Józef Petryków

MieczysławPiejko
 ZdzisławPraski
LechSielicki
JaninaSzumigalska
FranciszekSzumigalski
RyszardUrbanowicz
StefanWięckowski
StanisławZalewski

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazjiobchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jestprzez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu PamięciNarodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, zadziałalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lubrespektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jestKrzyż Niepodległości z II RP.

 • odznaczenia.jpg
 • Prezes IPN dr Łukasz Kamiński i dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu - dr Robert Żurek
 • Dr Robert Żurek poprowadził spotkanie
 • Uczestnicy uroczystości w auli PWT
 • Wręczanie KWiS
 • Prezes IPN odznacza KWiS
 • Wystąpienie Prezesa IPN
 • W imieniu odznaczonych przemawiał ksiądz Czesław Nowak
 • Głos zabrał również odznaczony KWiS - Stefan Więckowski
 • Występ Mileny Pioruńskiej
 • Odznaczeni KWiS
do góry