Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

7. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Wrocław, 14 kwietnia 2016

W kwietniu, w związku z 76. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski (łącznie ponad 40 miejsc emisji) Instytut Pamięci Narodowej organizuje 7. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach – również we Wrocławiu – pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.

W repertuarze przeglądu znajdują się filmy reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

7. przegląd filmowy „Echa Katynia” we Wrocławiu
Kino Nowe Horyzonty, sala 2

Program:

godz. 13.00
Epitafia Katyńskie,
real. P. Brzezińska,M. Dancewicz, M. Drążewski, P. Pawlicki, P. Weychert,
Polska 2010., 28 min
Zapora, reż. K. Starczewski, Polska 2016, 67 min.

godz. 15.00
Pokuta
, reż. T. Abuładze, ZSRR 1984, 155 min.

Przed każdym seansem słowo wstępne wygłosi dr Bartosz Kuświk – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

Wstęp na seanse wolny, po wcześniejszym odbiorze wejściówek
w kasach Kina Nowe Horyzonty.

O filmach

Epitafia Katyńskie, real. P. Brzezińska, M. Dancewicz, M. Drążewski, P. Pawlicki, P. Weychert, Polska 2010 r.

Epitafia Katyńskie to krótkie portrety filmowe wybranych ofiar Zbrodni Katyńskiej, nie tylko oficerów, ale także naukowców, lekarzy, nauczycieli, sportowców etc. Każdy z nich trwa około trzech minut i w poruszający sposób przedstawia indywidualne historie bohaterów. Opierając się m.in. na rodzinnych pamiątkach, listach obozowych i wspomnieniach krewnych, autorom udało się pokazać nie tylko dramatyczny los zamordowanych, ale także ich życie rodzinne, przedwojenne zajęcia, karierę zawodową, zasługi dla państwa. Dodatkowym walorem jest atrakcyjna forma wizualna produkcji.

Podczas przeglądu „Echa Katynia” zostanie wyemitowanych 9 wybranych odcinków o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, upamiętnionych w organizowanym przez IPN konkursie „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”.

Zapora, reż. K. Starczewski, Polska 2016 r.

Film „Zapora” w reżyserii pracownika BEP IPN Konrada Starczewskiego jest dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. Na godzinny obraz składają się przede wszystkim wspomnienia podkomendnych „Zapory”, jego kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Dobór tych osób oraz ich wypowiedzi czynią z filmu wartką, dramatyczną opowieść o jednym z najwybitniejszych dowódców partyzanckich Lubelszczyzny – cichociemnego, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanego przez komunistów i skazanego przez nich na wieczną niepamięć.

Pokuta, reż. T. Abuładze, ZSRR 1984 r.

Film gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze powstał w 1984 roku, ale na ekrany wszedł dopiero w roku 1986. Wprowadzenie go do kin było wydarzeniem filmowym, ale też politycznym – było to jedno z pierwszych dzieł poruszających temat zbrodni stalinizmu. „Pokuta” to przypowieść o zbrodniach władzy, o gnębieniu i szykanowaniu ludzi, o skazywaniu ich na obozy i śmierć. Mimo posługiwania się alegorią sceny przesłuchań są głęboko poruszające. Jest to też opowieść-moralitet o odpowiedzialności za swoje czyny za życia, ale również po śmierci. Dzieło Abuładze było nominowane do nagrody Złoty Glob w kategorii film obcojęzyczny, zostało wyróżnione nagrodą FIPRESCI i Grand Prix w Cannes, a także otrzymało nominację do Złotej Palmy w Cannes.

do góry