Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Spotkanie w Przystanku Historia poświęcone Stanisławowi Kiałce – Wrocław, 21 marca 2016

21 marca br., o godz. 16.30, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (pl. Strzelecki 25) odbyło się spotkanie poświęcone Stanisławowi Kiałce. Rozpoczęło się projekcją filmu dokumentalnego „Stanisław Kiałka – legenda wileńskiej konspiracji” (reż. B. Bubiak i T. Piotrowski). Gościem specjalnym była żona bohatera spotkania – Wanda Cejko-Kiałka.

Stanisław Kiałka (1911–1980), znakomity konspirator i organizator, jezuicki kleryk, we wrześniu 1939 roku za zgodą władz zakonnych wstąpił ochotniczo do wojska i wyruszył na front jako żołnierz 261 kompanii sanitarnej, oficer AK, adiutant i przyjaciel gen. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”. W lipcu 1944 roku Kiałka nie dał się aresztować NKWD i po powrocie do Wilna włączył się ponownie do działalności konspiracyjnej, lecz już na początku lutego 1945 roku wpadł w ręce Rosjan. 29 sierpnia został skazany, w grupie 15 działaczy wileńskiego podziemia na 15 lat katorgi, skróconej później do 11 lat, które spędził w Workucie. Do kraju wrócił w grudniu 1956 roku i osiedlił się we Wrocławiu. Historyk-dokumentalista polskiego czynu zbrojnego na Wileńszczyźnie. Charyzmatyczny organizator środowiska żołnierzy AK, którego komunistyczna Służba Bezpieczeństwa, uważając za niezwykle niebezpiecznego, inwigilowała do śmierci w maju 1980 roku.

Wanda Kiałka – żołnierz AK, brała udział w akcji „Ostra Brama”, której celem było wyzwolenie Wilna przed wkroczeniem wojsk sowieckich. Więziona na Łubiance i w Butyrkach. Skazana na katorgę w Workucie. W 1956 r. wraz z mężem Stanisławem Kiałką – legendą wileńskiej konspiracji – zamieszkała we Wrocławiu. Pomagała mężowi w opracowaniu dziejów Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.

do góry