Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Uczcie się Polski” oraz panel dyskusyjny – Wrocław, 8 grudnia 2014

Jak to było między opozycjonistami? Grali do własnej czy próbowali też strzelić do cudzej bramki? – na to pytanie odpowiedź daje film „Uczcie się Polski". 

Magdalena Gwóźdź i Róża Romaniec – dziennikarki TVP i Deutsche Welle nakręciły wspólnie film „Uczcie się Polski". Dokument poświęcono stosunkowi enerdowskich dysydentów do Polski i Solidarności w latach 70. i 80. XX wieku. W filmie pokazano nieznane historie mieszkańców NRD, których „zachwyt" Polską zaprowadził za więzienne kraty. Solidarność reprezentowana jest w nim m.in. przez takich działaczy jak Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk czy Bogdan Borusewicz.

Bezpośrednio po projekcji odbędzie się dyskusja dotycząca filmu z udziałem jednej z reżyserek – Magdaleny Gwóźdź oraz ekspertów w tej tematyce – Leszka Budrewicza (redaktor), dr. Roberta Żurka (IPN) i prof. Krzysztofa Ruchniewicza (Centrum W. Brandta UWr.).

Wydarzenie organizują Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz ODRA Film. 

Miejsce: Dolnośląskie Centrum Filmowe (sala Polonia), ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
Termin: 8 grudnia 2014 (poniedziałek), godz. 17:00

do góry