Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 25 rocznicy Mszy Pojednania – Krzyżowa, 12 listopada 2014

12 listopada 2014 dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Robert Żurek uczestniczył w uroczystościach 25 rocznicy Mszy Pojednania, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Wydarzenie to stało się symbolicznym początkiem nowych relacji polsko-niemieckich po przemianach 1989 r.

Konferencję, na którą zostali zaproszeni zajmujący się problematyką pamięci naukowcy m.in. z Polski i Niemiec, ale także z Ukrainy, USA, Korei Południowej, zorganizowała Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie we współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas dyskusji, która dotyczyła drogi Polaków i Niemców do pojednania, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Robert Żurek przypomniał o doniosłej roli, jaką odegrała w pojednaniu wschodnioniemiecka Akcja Znaków Pokuty: „Młodzi ludzie, żeby pokazać swoją winę i wolę pojednania wpadli na pomysł, by wsiąść na rowery i pojechać do Auschwitz. Poszcząc, modląc się, prosząc o noclegi i wyżywienie polskich gospodarzy. To była niezwykle spektakularna inicjatywa na rzecz pojednania, która prowadziła do bardzo głębokiej refleksji. Działania społeczeństwa obywatelskiego są aktualne i uczą nas, że pewne na pozór mało istotne działania oddolne mają ogromną moc i mogą zmieniać rzeczywistość".

do góry