Nawigacja

Aktualności

„»Ośmiornica«, czyli Solidarność Walcząca na celowniku bezpieki” – to kolejna propozycja edukacyjna IPN dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej

Nakładem wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ukazały się kolejne materiały edukacyjne, wydane z myślą o młodzieży słabowidzącej i niewidomej – „»Ośmiornica«, czyli Solidarność Walcząca na celowniku bezpieki". To w pełni dostosowane do uczniów z dysfunkcją wzroku warsztaty historyczne o rozpracowaniu przez Służbę Bezpieczeństwa PRL ogólnopolskiej organizacji opozycyjnej, utworzonej we Wrocławiu w 1982 r. przez Kornela Morawieckiego.

Autorką publikacji jest Iwona Demczyszak z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

Warsztaty będą realizowane w oddziałach IPN na terenie całej Polski w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Co kryją archiwa IPN?". 

W ich skład wchodzi: scenariusz zajęć, miniwykład, teksty źródłowe, prezentacja multimedialna z syntezatorem mowy oraz grafika wypukła. W warsztatach przewidziano m.in. indywidualną  pracę uczniów ze źródłem historycznym wytworzonym przez aparat bezpieczeństwa, co umożliwia zastosowanie w tekstach powiększonej czcionki czarno druku oraz alfabetu Braille'a.

Celem autorki jest zapoznanie młodzieży ze specyfiką dokumentów zgromadzonych  w zasobie archiwalnym IPN, do których uczniowie mają utrudniony dostęp, a dodatkową barierą poznania tego bogatego materiału są ograniczone możliwości percepcyjne uczniów dysfunkcyjnych oraz brak odpowiedniego dostosowania, do ich potrzeb, zgromadzonych w archiwum IPN dokumentów.

Oferta IPN, uwzględniająca potrzeby młodzieży dysfunkcyjnej, zawiera już inne publikacje. Należą do nich materiały multimedialne wspierające nauczanie historii najnowszej wśród uczniów niesłyszących i niewidzących „Historia w filmie", Warszawa 2010; materiały edukacyjne skierowane do uczniów niewidomych i słabowidzących „Solidarność – narodziny legendy", Wrocław 2010; a także dla niewidomych „Zbrodnia Katyńska. Kilka pytań i odpowiedzi", Warszawa 2010.

do góry