Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Finisaż wystawy „Kobiety »na zakręcie« W cieniu historii” – Wrocław, 26 września 2014

W piątek 26 września w Galerii Awangarda BWA we Wrocławiu odbył się finisaż wystawy „Kobiety »na zakręcie«. W cieniu historii". Równocześnie miała miejsce promocja najnowszych publikacji Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu:

Od kontrkultury do New Age. Wybrane zjawiska społeczno-kulturowe schyłku PRL i ich korzenie pod red. Ewy Chabros

Publikacja prezentuje teksty poświęcone działaniom alternatywnym w Polsce, głównie w latach osiemdziesiątych XX w., z uwzględnieniem jednak niektórych wcześniejszych, istotnych dla pełniejszego zrozumienia polskiej specyfiki zjawiska. Mowa o ruchu hipisów identyfikowanym z zachodnią kontrkulturą lat sześćdziesiątych i jego funkcjonowaniu w warunkach PRL-u czy sensibilizmie, którego twórcy byli prekursorami działań charakterystycznych trzy dekady później dla Pomarańczowej Alternatywy. Wiele z opisywanych przez autorów akcji, inicjatyw i działań mieściło się w opozycji zarówno do oficjalnego przekazu kulturowego, jak i do „klasycznych" wytworów drugiego obiegu. Nie chodziło jedynie o opór wobec oficjalnie narzuconego porządku polityczno-społecznego, ale też – w najbardziej ekstremalnych przypadkach – o dekonstrukcję polskiego kodu kulturowego, stworzonego na długo przed nastaniem Polski „ludowej".

Kobiety »na zakręcie« 1933–1989 pod red. Ewy Chabros i Agnieszki Klarman

Publikacja jest pierwszą w nowej serii wydawniczej Oddziału IPN we Wrocławiu „Kobiet historie odzyskane". Została przygotowana w ramach projektu „Kobiety »na zakręcie« 1933/1939–1989", który ma służyć odkryciu i pokazaniu roli kobiet w dziejach najnowszych Polski. Zakłada on również interdyscyplinarne poszerzenie horyzontu badań o dziedziny pokrewne historii: socjologię, kulturoznawstwo, prawo, etykę oraz psychologię społeczną. Tytułowy „zakręt" można rozumieć na wiele sposobów. Metafora ta wydaje się trafnie oddawać klimat, nastrój, specyfikę lat 1933/1939–1989. To czas zakrętów historii i meandrów społeczno-kulturowych. Historia kobiet opowiadana jest przez pryzmat ich „zakrętów" życiowych. „Zakręt" to niebezpieczne miejsce na drodze, ale także moment, w którym zmieniamy kierunek oraz kąt widzenia. Moment skrętu to zagrożenie, niepokój, lecz i nadzieja. Zakręt to często również kryjówka, coś utajonego, podskórnego, poza oficjalnym nurtem historii, polityki i kultury.

do góry