Nawigacja

Aktualności

„TuHistoria”: rocznica zakończenia II wojny światowej. Gra „303” w wersji XXL – Wrocław, 15 maja 2014

15 maja br., o godz. 10.00, odbędzie się drugie już w maju spotkanie w ramach edukacyjnego projektu IPN i MBP „TuHistoria". Tym razem uczestników projektu gościć będzie Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Chociebuskiej we Wrocławiu.

Spotkanie będzie związane z rocznicą zakończenia II wojny światowej. Uczestnicy zajęć najpierw wysłuchają prelekcji o największej bitwie powietrznej tego okresu (wykład dr Joanny Hytrek-Hryciuk), a potem wezmą udział w planszowej bitwie o Anglię. Chętni będą mieli okazję rozegrać potyczki na specjalnie przygotowanej planszy w rozmiarze XXL, która jest elementem wydanej przez IPN gry „303".

„303" jest wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego – powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do historycznego stołu dowodzenia znajdującego się w sztabie RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

Gra „303" jest trójjęzyczna – angielsko-czesko-polska – co przypomina wspólną walkę w obronie wolności pilotów czechosłowackich i polskich, którzy wsparli Brytyjczyków w Bitwie o Anglię. Symbolem braterstwa broni są postacie trzech lotników Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Johna Kenta, Josefa Františka. O bohaterach tej bitwy i samolotach, na których walczyli można dowiedzieć się więcej z dołączonego do gry opracowania.

* * *

Projekt „TuHistoria" to cykliczne spotkania oferujące możliwość poznania najnowszej historii Polski w sposób ciekawy i niekonwencjonalny, z udziałem interesujących gości. Odbywają się przynajmniej raz w miesiącu (w każdy pierwszy czwartek miesiąca) w siedzibie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej 29, przy ul. Reja 1/3.

Spotkania pod szyldem „TuHistoria" mają charakter otwarty. 

Projekt „TuHistoria" jest wspólnym przedsięwzięciem OBEP IPN Wrocław oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

do góry