Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów 2014 w Oddziale IPN we Wrocławiu – Wrocław, 17 maja 2014

17 maja br. odbyła się kolejna ogólnopolska Noc Muzeów. We Wrocławiu wzięło w niej udział ponad 60 różnego rodzaju instytucji. Uczestnikiem wydarzenia był także wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który już po raz szósty zaprosił do swojej siedziby.

Mimo deszczowej pogody na ul. Sołtysowicką przybyło ok. 250 osób. Trasa zwiedzania objęła zarówno magazyn archiwalny, jak i kartotekę. Zwiedzającym zaprezentowano także wybrane dokumenty z zasobu Archiwum Oddziału IPN we Wrocławiu (1945–1990). Tradycyjnie pracownicy udzielali informacji o zasadach udostępniania dokumentów oraz przedstawili tajniki pracy archiwisty.

W Czytelni Archiwum prezentowano film dokumentalny „Sami o sobie" (produkcja IPN-KŚZpNP Sekcja Opracowania Dokumentacji Audiowizualnej), przedstawiający materiały operacyjne nakręcone przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa m.in. w sposób tajny.

W związku ze zbliżającą się 70. rocznicą bitwy o Monte Casino przed budynkiem IPN eksponowana była wystawa „Dzieje 2 Korpusu… inaczej!". Na planszach przedstawiano historię tej formacji wojskowej w karykaturach autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

Podczas wizyty w IPN można było również zapoznać się z ofertą wydawniczą Oddziału IPN we Wrocławiu oraz kupić wybrane publikacje.

do góry