Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wystawa „Niedokończone msze wołyńskie” – Prudnik, 8–17 stycznia 2014

W dniach 8–17 stycznia br. w Muzeum Ziemi Prudnickiej (ul. Bolesława Chrobrego 5, Prudnik) eksponowana jest wystawa „Niedokończone msze wołyńskie".

8 stycznia br. o godz. 18.00 odbyło się jej uroczyste otwarcie. Wykład „Wołyń 1943. Trudna pamięć" przedstawił historyk z Delegatury IPN w Opolu – Andrzej Koziar.

Wystawa jest hołdem pamięci duchownym, którzy zginęli na Kresach dając świadectwo trwania i służby Kościołowi. Po raz pierwszy została zaprezentowana 9 lipca 2010 r. w Atrium Collegium Norwidianum KUL i towarzyszyła odbywającej się wówczas na KUL konferencji pod tym samym tytułem. Organizatorami ekspozycji są: Centrum Ukrainicum KUL, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy „Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie i Konsulat Honorowy RP w Łucku. Prezentowane plansze zawierają życiorysy, niektóre też zdjęcia dwudziestu pięciu księży, zakonnic i zakonników, zamordowanych przez bandy UPA w czasie II wojny światowej. Większość z nich nie ma do dziś swoich grobów.

Ekspozycja wystawy w Prudniku została zorganizowana we współpracy z Delegaturą IPN w Opolu.

do góry