Nawigacja

Aktualności

Ekspozycja wystawy „Poczta podziemna” – Grodków (woj. opolskie), 12 grudnia 2013 – 14 lutego2014

Od 12 grudnia br. w Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej (Rynek, Ratusz) eksponowana jest wystawa „Poczta podziemna", przygotowana przez Delegaturę IPN w Opolu.

Tematyka wystawy, którą zrealizowano w ramach projektu Roku Kultury Niezależnej (2009 rok), obejmuje znaczki, stemple oraz kartki pocztowe, związane z działaniami opozycji demokratycznej przed rokiem 1989, ze szczególnym uwzględnieniem lat 80.

12 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji z udziałem m.in. historyka Delegatury IPN w Opolu – Andrzeja Koziara oraz świadka historii – Haliny Podborączyńskiej-Zielińskiej (siostra zamordowanego w Nysie członka NSZZ „Solidarność" i kolportera podziemnej prasy Bogusława Podborączyńskiego.

Andrzej Koziar wygłosił wykład „Stan wojenny 1981 r. - spojrzenie po latach" oraz omówił fragmenty filmu „Śmierć jak kromka chleba" K. Kutza.

Wystawa będzie eksponowana w Grodkowie do 14 lutego 2014 roku.

* * *

Wystawa „Poczta Podziemna"

Patrząc dziś na całokształt problematyki podziemnej poczty możemy stwierdzić, że jej funkcjonowanie potwierdzało żywotność społecznego oporu, co najmniej zaś przypominało o jego trwaniu. Nie ma chyba drugiej takiej formy działalności podziemnej, w której skupiałoby się tak szerokie spektrum poglądów społeczeństwa na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości we wszystkich możliwych wymiarach tematycznych. Treści zamieszczane na znaczkach odzwierciedlały emocje społeczne, odnosiły się do bieżących wydarzeń, ośmieszały rządzących, a równocześnie przypominały o ważnych rocznicach i postaciach zasłużonych dla Polski. Prezentowane zbiory stanowią dziś dla nas ważny, chociaż specyficzny i rzadko udostępniany, zapis dokumentujący odmienność zamkniętej już karty w historii naszego kraju.

Z uwagi na cechy obiektów o rozmiarach z reguły bardzo niewielkich, wytworzonych przy użyciu prymitywnych technik drukarskich, pokazanie ich w sposób atrakcyjny dla odbiorców, a przy tym zadowalający także muzealników profesjonalistów stanowiło prawdziwe wyzwanie. Zgodnie z przyjętymi założeniami część eksponatów jest zatem prezentowana w formie oryginałów, część zaś – bardziej atrakcyjna plastycznie, stanowiąca też komentarz do PRL-owskich realiów – została stosownie powiększona przy użyciu technik fotograficznych. Z uwagi na walory edukacyjne ten fragment wystawy będzie przedstawiany w szkołach. Warto podkreślić, że znaczna część eksponatów pochodzi ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, dotąd nigdzie nie prezentowanych.

do góry