Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wystawa „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń” – Nowa Sól, 3 – 12 grudnia 2013

Od 3 grudnia br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (ul. Gimnazjalna 9) w Nowej Soli trwa ekspozycja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń".

Wystawę tworzy kilkadziesiąt fotogramów i dokumentów zestawionych przez Instytut Pamięci Narodowej, przedstawiających zamysł i fizyczną likwidację inteligencji polskiej przez Niemcy hitlerowskie i Rosję sowiecką w czasie ostatniej wojny. Wystawa „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń", poza przedstawieniem przerażających zbrodni dokonanych przez dwa największe totalitaryzmy XX wieku na społeczeństwie polskim, stawia pytania o zakres wzajemnej współpracy niemieckich nazistów i sowieckich komunistów. Daje też prawdziwy obraz działalności władz okupacyjnych, których celem było – jak cynicznie ogłoszono 18 września 1939 r. – „przywrócenie pokoju i ładu w Polsce, zniszczonych na skutek załamania się państwa polskiego oraz dopomożenie ludności polskiej do odbudowania warunków swego istnienia politycznego". Brak zgody znacznej części społeczeństwa na tak rozumianą rolę obcej władzy w Polsce – demonstrowany w ciągu całego okresu okupacji i Polski Ludowej – pozwala nam dziś być narodem wolnym i żyć w państwie suwerennym".

Organizatorami ekspozycji są: Starosta Nowosolski Józef Suszyński oraz radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Robert Paluch.

Ekspozycję można oglądać do 12 grudnia br.

do góry