Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Bagnety polskich formacji wojskowych powstańczych i partyzanckich w latach 1918 – 2010” – Wrocław, 15 listopada 2013

15 listopada 2013 r. w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (ul. Pomorska 2) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Bagnety polskich formacji wojskowych, powstańczych i partyzanckich w latach 1918–2010. Organizatorami ekspozycji były: Archiwum Państwowe i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Wystawa, która będzie eksponowana do 31 grudnia br., związana jest z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowany zbiór pod nazwą „Bagnety polskich formacji wojskowych, powstańczych i partyzanckich w latach 1918-2010" stanowi fragment większej kolekcji broni białej oraz militariów dr. Józefa Ignacego Garbacza. W ekspozycji zaprezentowano 130 egzemplarzy bagnetów, które pochodzą z 23 państw, a były najpopularniejsze w uzbrojeniu żołnierza polskiego w latach 1918–2010.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2013 r.

* * *

Dr Józef Ignacy Garbacz

Historyk, kolekcjoner. Z racji zainteresowań oraz prowadzonych studiów i badań naukowych nad historią wojskowości, w tym szczególnie historią uzbrojenia, J. I.Garbacz przygotował i obronił między innymi pracę magisterską pt. „Charakterystyka uzbrojenia formacji piechoty i jazdy armii Królestwa Kongresowego i jego rola w Powstaniu Listopadowym" (Warszawa 1979) oraz doktorską pt. „Broń biała formacji konnych na tle rozwoju kawalerii polskiej 1918–1939" (Wrocław 1994). Jest również autorem kilkudziesięciu opracowań i artykułów z zakresu uzbrojenia, a także promotorem kilkunastu prac dyplomowych dotyczących powyższej problematyki.

Wieloletnie zainteresowania historią wojskowości, w tym głównie problematyką bronioznawczą, powiązane z kolekcjonerską pasją owocować zaczęły powstaniem kolekcji militariów w ogóle, by z biegiem lat przerodzić się w tematyczną kolekcję poświęconą bagnetom świata.

do góry