Nawigacja

Aktualności

„Żołnierze Wyklęci – wierni wolności do końca” – wykład dr. Stanisława A. Bogaczewicza w Klubie Inteligencji Katolickiej „Pod 4” – Wrocław, 17 października 2013

17 października br. o godz. 17.30 w Klubie Inteligencji Katolickiej „Pod 4" we Wrocławiu (ul. Katedralna 4) w ramach Wieczoru Klubowego „Spotkanie z najnowszą historią Polski" odbyła się prelekcja historyka z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu – dr. Stanisława A. Bogaczewicza.

Spotkanie było poświęcone tematowi „Żołnierze Wyklęci – wierni wolności do końca". W programie znalazła się projekcja filmu dokumentalnego „Ostatni…"  w reżyserii Adama Sikorskiego. Dr Stanisław A. Bogaczewicz przedstawił wykład wprowadzający oraz komentarz historyczny do wydarzeń, które poruszane były w filmie.

„OSTATNI..."
Film prezentuje sylwetkę ostatniego ukrywającego się z bronią w ręku partyzanta niepodległościowego podziemia na Lubelszczyźnie, Józefa Franczaka ps. „Lalek", mechanizm osaczania go przez aparat resortu bezpieki, a w końcu dramatyczne okoliczności jego śmierci w walce z obławą MO i SB w dniu 21 października 1963 r. Unikalne relacje osób najbliżej związanych z partyzantem oraz nieznane dotąd materiały archiwalne IPN, pokazujące obraz niezłomnego bohaterstwa i kulisy zdrady. Film powstał przy współpracy IPN Oddział w Lublinie. Jako komentatorzy wydarzeń występują pracownicy lubelskiego Biura Edukacji Publicznej: dr Sławomir Poleszak i dr Rafał Wnuk.
 
Scenariusz filmu: Tadeusz Doroszuk i Adam Sikorski. Realizacja: Adam Sikorski. Produkcja: TVP S.A. Oddział w Lublinie przy współpracy IPN Oddział w Lublinie. Rok produkcji: 2006. Czas: 23 min.

do góry