Nawigacja

Aktualności

Konferencja naukowa w 700. rocznicę utworzenia Księstwa Namysłowskiego – Namysłów, 10–12 października 2013

Blisko 50 naukowców – historyków, archeologów, architektów i archiwistów – przyjechało do Namysłowa na konferencję zorganizowaną z okazji 700-lecia powstania Księstwa Namysłowskiego. Sympozjum „Namysłów i Ziemia Namysłowska w dziejach Śląska i Polski. W 700. rocznicę utworzenia Księstwa Namysłowskiego" rozpoczęło się w 10 października i trwało przez 3 dni. Konferencja odbyła się w sali Namysłowskiego Ośrodka Kultury, wzięli w niej udział m.in. historycy z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Opolu:

  • dr Tomasz Gałwiaczek (Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu), Opisy ziemi namysłowskiej w literaturze historycznej i geograficznej XVIII-XIX w.
  • dr Ksawery Jasiak (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu), AK za „słupkami". Z dziejów podziemia niepodległościowego w pow. namysłowskim
  • Janusz Oszytko (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu), Prześladowanie i Zagłada Żydów niemieckich na północnowschodnich kresach województwa opolskiego na przykładzie wybranych gminy żydowskich: w Pokoju i w Miejscu

Organizatorem wydarzenia był Namysłowski Ośrodek Kultury przy współpracy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii.

do góry