Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

TuHistoria: spotkanie z Pawłem Beręsewiczem – autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz prezentacja wystawy „Zvvycięzcy” – Wrocław, 3 października 2013

3 października br. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Reja 1/3) odbyło się kolejne spotkanie w ramach stałego cyklu edukacyjnego „TuHistoria", realizowanego przez IPN i MBP.

Gośćmi październikowego spotkania byli:

Mateusz Staroń – historyk, koordynator artystycznego projektu „Zvvycięzcy", realizowanego pod patronatem IPN,

Paweł Beręsewicz – pisarz, poeta, tłumacz, autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci; autor m.in. publikacji wydawanych w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego, poruszających tematykę historyczną („Czy wojna jest dla dziewczyn?", „Wszystkie lajki Marczuka"); laureat nagród „Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Program spotkania:

  1. Mateusz Staroń – Prezentacja projektu „Zvvycięzcy"
  2. Warsztaty związane z prezentowaną w bibliotece wystawą „Zvvycięzcy"
  3. Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

***

Projekt artystyczny „Zvvycięzcy"

Celem projektu „Zvvycięzcy" jest promowanie nowoczesnego podejścia do patriotyzmu i przekazywania tradycyjnych wartości w nowoczesny sposób. Artyści unikają w swoich pracach poruszania tematów martyrologicznych, skupiając się na promocji licznych polskich zwycięstw. Ukazują Polskę jako kraj – kolebkę walecznych i niezłomnych ludzi, dla których najważniejsza zawsze była i jest wolność. Autorzy nie koncentrują się wyłącznie na militariach, ich bohaterami są też ludzie nauki i kultury czy znani w świecie polscy podróżnicy.

Przedsięwzięcie realizuje grupa  projektantów młodego pokolenia, zrzeszonych w kolektywie Goverdose. Koordynatorem działań i koncepcji artystycznej jest Mateusz Staroń.

Pierwszym efektem projektu jest wystawa „ZVVYCIĘZCY/VVINNERS", która była eksponowana w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie. IPN jest patronem przedsięwzięcia.

***

Projekt „TuHistoria" to cykliczne spotkania oferujące możliwość poznania najnowszej historii Polski w sposób ciekawy i niekonwencjonalny, z udziałem interesujących gości. Odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w siedzibie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej 29, przy ul. Reja 1/3.

Spotkania pod szyldem „TuHistoria" mają charakter otwarty (zainteresowane osoby proszone są o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału pod adresem monika.mikuczewska@ipn.gov.pl lub joanna.hytrek@ipn.gov.pl). 

Projekt „TuHistoria" jest wspólnym przedsięwzięciem OBEP IPN Wrocław oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

do góry