Nawigacja

Aktualności

Festiwal „Stacja Europa” – „Europa podzielona” – Wrocław, 23 września – 8 października 2013

Instalacja artystyczna, happeningi, spektakle teatralne i pokazy filmów dokumentalnych wypełniają program 1. edycji festiwalu „Stacja Europa", który rozpoczął się na Dworcu Wrocław Główny 23 września i potrwa do 8 października 2013 r.

Gościnna przestrzeń odnowionego wrocławskiego dworca staje się w tych dniach miejscem spotkań z kulturą i sztuką. Wszystko po to, żeby rozmawiać o historii i przyszłości Europy. W tym roku inspiracją dla autorów stał się temat „Europa podzielona".

„Stacja Europa" to nowe, cykliczne, międzynarodowe przedsięwzięcie zorganizowane z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość" we współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Festiwal ma przypominać kluczowe momenty historii Europy, co roku koncentrując swoje działania na innym motywie przewodnim – od „Europy podzielonej" w 2013 roku, przez „Europę solidarną", „Europę dialogu", aż po „Europę zjednoczoną" w roku 2016.

W ramach tegorocznej edycji na placu przed wrocławskim dworcem powstała instalacja artystyczna autorstwa Marka Stanielewicza, odwołująca się do żelaznej kurtyny i dzielącego się po II wojnie światowej starego kontynentu. Autor dzieła, wykładowca wrocławskiej ASP, podkreśla, że miejsce instalacji nie jest przypadkowe – dworzec w podzielonej Europie był ważnym miejscem: migracji, przesiedleń, powrotów, podróży z biletem w jedną stronę. Oznacza bardzo różne i silne emocje.

W programie festiwalu znajdą się „Piątki z filmem dokumentalnym", podczas których widzowie będą mieli okazję obejrzeć dokument  Mirosława Jasińskiego pt. „Europa Środkowa idzie na wolność", opowiadający o kulisach współpracy opozycjonistów z Polski, Czechosłowacji i Węgier, której efektem było wyjście wojsk radzieckich z regionu. Ponadto po raz pierwszy we Wrocławiu będzie można zobaczyć „Punkt oparcia" Anny Ferens o wciąż mało znanych faktach związanych z zaangażowaniem Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka za „żelazną kurtyną", a także film Marcina Bradke, poświęcony Kardynałowi Bolesławowi Kominkowi – autorowi listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku.

Na teatralnej scenie „Stacji Europa" wystawione zostaną dwa spektakle w reżyserii Krzysztofa Kopki: „Operacja Orędzie", odsłaniająca kulisy powstania listu ze słynnymi słowami „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie" oraz „Soul", inspirowany przyjazdem w 1949 roku do Wrocławia zafascynowanego komunizmem amerykańskiego muzyka Paula Robesona.

(na podstawie materiałów organizatorów)

PROGRAM FESTIWALU

Piątki z filmem dokumentalnym
Sala sesyjna, Dworzec Wrocław Główny

 • PUNKT OPARCIA (2013), reż. Anna Ferens
  27 września 2013 r., godz. 18.00
  Po pokazie spotkanie z reżyser Anną Ferens, które poprowadzi dr Robert Żurek
 •  EUROPA ŚRODKOWA IDZIE NA WOLNOŚĆ (2012), reż. Mirosław Jasiński
  27 września, 4 października 2013 r., godz. 19:00
 • KAPŁAN POJEDNANIA. KARDYNAŁ BOLESŁAW KOMINEK 1903-1974 (2008), reż. Marcin Bradke
  4 października 2013 r., godz. 18.00

Soboty z teatrem
Sala sesyjna, Dworzec Wrocław Główny

 • SOUL, scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kopka
  28 września 2013 r., godz. 18.00
 • OPERACJA „ORĘDZIE", scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kopka
  5 października 2013 r., godz. 18.00

Instalacja artystyczna „Europa podzielona", autor: Marek Stanielewicz
23 września – 8 października,  plac przed Dworcem Głównym

Więcej informacji o Festiwalu na stronie: www.stacjaeuropa.pl.

Pliki do pobrania

do góry