Nawigacja

Aktualności

„TuHistoria”: Atmosfera i realia lat 80. na wyciągnięcie ręki. Turniej gry w „Kolejkę” – Wrocław, 4 lipca 2013

4 lipca br. we wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Reja 1/3 we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie w ramach edukacyjnego projektu IPN i MBP „TuHistoria”.

Tym razem spotkanie poświęcone było rzeczywistości schyłku lat 80. ubiegłego wieku. Zajęcia o charakterze warsztatowym toczyły się wokół „Kolejki” – planszowej gry edukacyjnej, wydanej przez IPN.

Uczestnicy spotkania najpierw poznali realia lat 80. oraz zasady gry, a następnie sami stanęli w kolejce. W rozgrywce musieli zmierzyć się ze współtowarzyszami czekającymi pod sklepem na towar oraz z paniami ekspedientkami. Uczestników zabawy w klimat PRL wprowadzał wystrój sali z oryginalnymi przedmiotami z epoki.

Wszyscy uczestnicy gry otrzymali drobne upominki, a zwycięskie drużyny – specjalne nagrody.

***

Projekt „TuHistoria” to cykliczne spotkania oferujące możliwość poznania najnowszej historii Polski w sposób ciekawy i niekonwencjonalny, z udziałem interesujących gości. Odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w siedzibie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej 29, przy ul. Reja 1/3.

Spotkania pod szyldem „TuHistoria” mają charakter otwarty (zainteresowane osoby proszone są o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału pod adresem monika.mikuczewska@ipn.gov.pl lub joanna.hytrek@ipn.gov.pl).

Projekt „TuHistoria” jest wspólnym przedsięwzięciem OBEP IPN Wrocław oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

***

Gra „Kolejka”

Gra_Kolejka_mGra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…

Gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Napięcie rośnie, gdy odsłania się karty dostawy towaru  i okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki.

Na kartach towaru przedstawiono zdjęcia sześćdziesięciu oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty „Relaks”, wodę toaletową „Przemysławkę”, herbatę „Popularną” oraz wiele innych trudno dostępnych dóbr. Na osiedlu jest też bazar, gdzie można kupić wszystko, ale trzeba słono zapłacić. Chyba że uda się dogadać z przekupką... W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.

Więcej o grze:

http://wroclaw.ipn.gov.pl/publikacje/gry-edukacyjne/gra-kolejka

logo-tu-historia_m 

do góry