Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Kolejne spotkanie w ramach projektu „TuHistoria”. Bitwa o Anglię na planszy – turniej gry w „303” – Wrocław, 6 czerwca 2013

6 czerwca br. we wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Reja 1/3 we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie w ramach edukacyjnego projektu IPN i MBP „TuHistoria”.

Tym razem uczestnicy wzięli udział w bitwie o Anglię. Podczas spotkania odbyła się prezentacja gry planszowej „303”, którą wydał Instytut Pamięci Narodowej.

„303” jest wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do historycznego stołu dowodzenia znajdującego się w sztabie RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

Gra „303” jest trójjęzyczna – angielsko-czesko-polska – co przypomina wspólną walkę w obronie wolności pilotów czechosłowackich i polskich, którzy wsparli Brytyjczyków w Bitwie o Anglię. Symbolem braterstwa broni są postacie trzech lotników Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Johna Kenta, Josefa Františka. O bohaterach tej bitwy i samolotach, na których walczyli można dowiedzieć się więcej z dołączonego do gry opracowania.

Po prezentacji zasad gry uczestnicy spotkania wzięli udział w turnieju. Organizatorzy specjalnie na tę okazję przygotowali planszę do gry w rozmiarze XXL.

* * *

Projekt „TuHistoria” to cykliczne spotkania oferujące możliwość poznania najnowszej historii Polski w sposób ciekawy i niekonwencjonalny, z udziałem interesujących gości. Odbywać się będą w każdy pierwszy czwartek miesiąca w siedzibie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej 29, przy ul. Reja 1/3.

Spotkania pod szyldem „TuHistoria” mają charakter otwarty.  

Projekt „TuHistoria” jest wspólnym przedsięwzięciem OBEP IPN Wrocław oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

logo-tu-historia_m

 

do góry