Nawigacja

Aktualności

Prezentacja historycznych gier edukacyjnych IPN podczas Tygodnia Bibliotek – Dzierżoniów, 17 maja 2013

W ramach Tygodnia Bibliotek 17 maja br. w godz. 17.00–19.00 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie (Rynek 2) odbędzie się prezentacja gier edukacyjnych wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ewa Chabros oraz dr Joanna Hytrek-Hryciuk z Oddziału IPN we Wrocławiu przeprowadzą prezentację bardzo popularnych i chwalonych gier: „Kolejki”, „303”, a także najnowszej propozycji IPN – „ZnajZnak”.

Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożoną z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…

„303” jest natomiast szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego – powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

„ZnajZnak” jest grą edukacyjną przeznaczoną dla dwóch graczy, w której wiedza przychodzi samoistnie podczas rozgrywki. Przy użyciu jednego kompletu kart w „ZnajZnak” mogą grać jednocześnie nawet 32 osoby. W trakcie rozgrywki w „ZnajZnak” gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty…

Po zapoznaniu się z zasadami gry, uczestnicy spotkania będą mogli osobiście spróbować swoich sił w rozgrywkach.

do góry