Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Noc Muzeów 2013 w Oddziale IPN we Wrocławiu – Wrocław, 18 maja 2013

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu po raz piąty uczestniczył w Nocy Muzeów i zaprosił Wrocławian do swojej siedziby na ul. Sołtysowicką 21a.

Tradycyjnym punktem programu było zwiedzanie zamkniętych na co dzień magazynów archiwum. Goście, którzy odwiedzili w sobotę IPN, zapoznali się ze specyfiką przechowywanych w IPN materiałów oraz tajnikami pracy archiwistów, przemierzając trasę: magazyn archiwalny, kartoteka oraz czytelnia.

Tegoroczna Noc Muzeów w IPN była też okazją do poznania dziejów Armii Generała Andersa. Przed budynkiem eksponowana była wystawa „Dzieje 2. Korpusu … inaczej!” z karykaturalnymi rysunkami autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W specjalnie przygotowanych gablotach można było obejrzeć również dokumenty archiwalne, które kompletowała na temat  2. Korpusu Polskiego komunistyczna bezpieka. W namiocie odbywały się projekcje filmu dokumentalnego poświęconego nietypowemu uczestnikowi bitwy o Monte Casino – niedźwiedziowi Wojtkowi.

Postać w przebraniu Wojtka witała wszystkich, którzy odwiedzili Oddział IPN. Niedźwiedź Wojtek rozmawiał z dorosłymi, ale przede wszystkim odpowiadał na pytania dzieci, które podczas zwiedzania archiwum przez rodziców, pozostawały pod opieką pracowników IPN.

Starsze dzieci, czekając na rodziców, chętnie grały w „Kolejkę” i ZnajZnak”, a młodsze – kolorowały i rysowały.

Duże zainteresowanie budziło też stoisko z publikacjami Oddziału IPN we Wrocławiu.

 

do góry