Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Promocja II tomu „Encyklopedii Solidarności” – Opole, 8 kwietnia 2013

8 kwietnia br. w Instytucie Historii przy ul. Strzelców Bytomskich 2 w Opolu odbyła się uroczysta prezentacja drugiego tomu „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”. Została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej – Delegaturę w Opolu, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego, Stowarzyszenie „Pokolenie” oraz Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Opolskiego.

W spotkaniu wzięli udział: naczelnik IPN Delegatura w Opolu – prof. Krzysztof Kawalec, Przemysław Miśkiewicz – przewodniczący Stowarzyszenia „Pokolenie” w Katowicach, dr Antoni Maziarz – wicedyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego – pierwszy koordynator „Encyklopedii Solidarności” w regionie woj. opolskiego, dr Grzegorz Waligóra – redaktor naczelny II tomu „Encyklopedii Solidarności”, Łukasz Sołtysik – pełnomocnik „Encyklopedii Solidarności” w regionie Dolny Śląsk i woj. opolskiego, dr Ksawery Jasiak i Janusz Oszytko z IPN Delegatura w Opolu oraz goście specjalni: dr Zbigniew Bereszyński, Czesław Chmielewski, Jan Całka, Jerzy Łysiak, Jerzy i Krystyna Golczukowie – działacze NSZZ „Solidarność”.

Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989 to projekt dokumentacyjny, realizowany od 2008 r. przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Pokolenie”. Encyklopedia wydawana jest w systemie holenderskim (każdy tom od A do Z). Pierwszy tom ukazał się w 2010 r., drugi w 2012 r. Całość będzie się składać z 5 tomów, liczących łącznie 5000 biogramów oraz 2500 haseł rzeczowych.

„Encyklopedia Solidarności” to największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989, ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności tego wielkiego ruchu społecznego, aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r. Hasła i biogramy, przygotowane przez dziesiątki autorów, współpracujących z pełnomocnikami regionalnymi, trafiają do redakcji naukowej „Encyklopedii Solidarności”. Drugi tom, zawierający 1217 biogramów i haseł rzeczowych (opracowanych przez ponad 200 autorów) przygotowała redakcja w składzie: dr Grzegorz Waligóra (redaktor naczelny), prof. dr hab. Antoni Dudek, dr Łukasz Kamiński, Przemysław Miśkiewicz i Łukasz Sołtysik.

do góry